Hoci celý čas hovorili, že sa nechcú odtrhnúť od svetovej cirkvi, nemecká katolícka cirkev so synodálnou cestou podľa mnohých smeruje presne k rozkolu
Nemecká synodálna cesta, „katolícka reformná schôdza“, mala svoje posledné zasadnutie, ktoré podľa mnohých dosiahlo príliš málo, ale zodpovední považujú vzbudenie pozornosti za úspech, aj keď – zatiaľ – ukončený proces dostal silný kritika z viacerých strán.
Podľa Nemeckej biskupskej konferencie (DBK) a Ústredného výboru nemeckých katolíkov (ZdK), iniciátorov a organizátorov Synodálnej cesty, je bilancia v konečnom dôsledku pozitívna, „napriek všetkým škrípajúcim a pesimistickým komentárom )“, ako povedal biskup Georg Bätzing, prezident DBK. Irme Stetter-Karp, predsedníčka ZdK zastupujúca laikov, hodnotila zdržanlivejšie, pretože hoci podľa nej „podarilo sa nám vytvoriť novú kultúru reči“, vidí: „v skutočnosti sme nedokázali zmeniť štruktúru katolíckej cirkvi v Nemecku, tri a pol roka na to nestačilo“.
Tí, ktorí dúfali, že duch doby zo synodálnej cesty prevládne, ako napríklad Katolícky nemecký spolok žien (KDFB) alebo nemecký spolok katolíckej mládeže (BDKJ), hovoria o sklamaní a malých, „vlažných krokoch“.
Rozhodnutia prijaté na poslednej konferencii zároveň vyvolali búrlivé diskusie – napríklad, že:
V Nemecku môžu byť od roku 2026 homosexuálne páry slávnostne požehnávané aj v katolíckych kostoloch -,
ako aj nemecké stanovisko vyjadrené na európskom zasadnutí biskupskej synody v Prahe: „Tvrdohlavé pridržiavanie sa duálnej antropológie a odsúvanie žien mimo oblasť vysvätenej služby má tendenciu vyháňať ženy z cirkvi, najmä mladé ženy. „
Ešte vo februári sa so synodálnou cestou spoločným uznesením rozlúčili štyri delegátky, dve teologičky, filozof náboženstva a novinár, nezúčastnili sa ani na minulotýždňovom zasadnutí. Vo svojom stanovisku svoje rozhodnutie odôvodnili tým, že hoci deklarovaným účelom Synodálnej cesty bolo spracovanie sexuálneho zneužívania odhaleného v rámci katolíckej cirkvi, v konečnom dôsledku v rámci tohto procesu
Konferencia spochybnila niekoľko zásad centrálneho katolíckeho učenia.
Štyria delegáti nechcú alebo nemôžu vstúpiť do spoločenstva so Synodálnou cestou, pretože vidia, že nemecká cirkev ignoruje jasné vyhlásenia Vatikánu a pápeža a stále viac sa vzďaľuje od svetovej cirkvi.
Viacerí ľudia kritizujú a so znepokojením sledujú vývoj synodálnej cesty, napríklad iniciatívy Maria1.0 a Nový začiatok (Neuer Anfang), ale aj poľskí biskupi a mnohí zahraniční pozorovatelia vrátane austrálskeho biskupa Maximiliána von Lachnera .
Návrhy synodálnej cesty a rímske odpovede budú čoskoro podrobnejšie analyzované.