Založ si blog

Svätý Otec František vymenoval nového spišského biskupa. Stal sa ním dp. František Trstenský, doterajší farár a dekan v Kežmarku.

Dp. František Trstenský sa narodil 13. marca 1973 v Trstenej (Spišská diecéza). Filozofické a teologické štúdia absolvoval na Teologickom inštitúte pri Kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.Kňazskú vysviacku prijal 21. júna 1997 v Tvrdošíne. Bol kaplánom v Spišských Vlachoch a v Dolnom Kubíne. V rokoch 2000 – 2004 študoval v Jeruzaleme, kde získal licenciát z biblických vied a archeológie (SSLic.). V roku 2006 získal doktorát z biblickej teológie (ThDr.) na Pápežskej akadémii v Krakove, v roku 2008 sa habilitoval na docenta na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku a v roku 2015 bol vymenovaný prezidentom SR za profesora. Od roku 2004 prednáša biblické predmety na Teologickom inštitúte Teologickej fakulty Katolíckej univerzity a v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule. Od roku 2014 do roku 2020 vykonával funkciu prorektora pre zahraničné vzťahy Katolíckej univerzity v Ružomberku.Od roku 2020 je farárom a dekanom v Kežmarku a zároveň prednáša Nový zákon a biblickú gréčtinu v Kňazskom seminári na Spiši. Je cirkevným cenzorom a členom viaceých diecéznych komisií.Aktívne publikuje a spolupracuje s Rádiom LUMEN a TV LUX v oblasti biblickej problematiky. Okrem biblických jazykov — hebrejčiny a gréčtiny — ovláda anglický, taliansky a francúzsky jazyk a dohovorí sa aj po nemecky a poľsky.

Kto je biskup, kto ním môže byť a kto ho menuje?

Poznáme tri stupne posvätnej vysviacky: diakon, kňaz a biskup. Pre veriaceho predstavuje biskup Kristovho zástupcu a je pre neho (spolu s kňazmi a diakonmi) viditeľným princípom a základom miestnej Cirkvi. Účinok biskupskej vysviacky je plnosť sviatosti posvätného stavu, biskup je právoplatným nástupcom apoštolov a je spolu s ostatnými biskupmi a pápežom zodpovedný za celú Cirkev.Kánonické právo vymedzuje, že kandidát na biskupa má:vynikať pevnou vierou, dobrými mravmi, nábožnosťou, horlivosťou za duše, múdrosťou, rozumnosťou a ľudskými čnosťami a má mať aj ostatné vlohy, ktoré ho robia vhodným vykonávať uvedený úrad;mať dobrú povesť;mať aspoň tridsaťpäť rokov;byť aspoň päť rokov ustanovený v ráde presbyterátu (kňazstva);mať doktorát alebo aspoň licenciát zo Svätého písma, teológie alebo kánonického práva, získaný na inštitúte vyšších štúdií, schválenom Apoštolskou stolicou, alebo má byť v týchto disciplínach aspoň naozaj skúsený.Biskupa menuje pápež na návrh Kongregácie pre biskupov.TIP: Ak Ježiš hovoril o Cirkvi ako o ovciach a pastierovi, je jasné, že nie je možné, aby také obrovské stádo, akým Cirkev je, „pásol“ pápež sám. A tak má svojich pomocníkov v osobe biskupov, ktorí sú a majú byť bližšie k svojim ovečkám v rámci menšieho „košiara“ – biskupstva. Biskup je teda niekto, kto má povzbudzovať, posilňovať, ochraňovať, byť nablízku.A na druhej strane – potrebuje nás, aby sme mu dôverovali, chodili za ním, hovorili mu o svojich potrebách aj ťažkostiach. Ostáva už len pýtať sa, kedy sme svojmu biskupovi niečo osobne povedali alebo napísali zo svojho prežívania viery. A kedy sme sa naposledy za neho či za nich modlili?

Homília kardinála Pietra Parolina, štátneho sekretára Svätej stolice, v Šaštíne

15.09.2023

TK KBS priniesla plné znenie homílie kardinála Pietra Parolina, štátneho sekretára Svätej stolice, ktorú predniesol počas slávnostnej svätej omše v rámci národnej púte v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Drahí bratia a sestry! Po mnohé stáročia táto svätyňa v Šaštíne uchováva radosti, trápenia, obavy, ako aj nádeje slovenského ľudu [...]

Kard. Zuppiho pápež vyslal do Pekingu na ďalšiu etapu mierovej misie

14.09.2023

Kardinál Matteo Zuppi pokračuje vo svojej mierovej misii, ktorou ho poveril pápež František v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Od dnešnej stredy 13. septembra až do piatku 15. septembra sa ako vyslanec pápeža nachádza v Pekingu. Informovala o tom v komuniké Svätá stolica. „Táto návšteva je ďalšou etapou misie z vôle pápeža na podporu humanitárnych iniciatív na hľadanie [...]

Kardinál Zuppi ukrajinskej gréckokatolíckej synode: skutočným víťazstvom je mier

13.09.2023

Predseda Konferencie biskupov Talianska sa zúčastnil na zasadnutí Synody Gréckokatolíckej cirkvi Ukrajiny, ktoré bude do 13. septembra v Ríme. Talianske diecézy poskytujú pomoc ukrajinským utečencom, najmä deťom, pripomenul kardinál Zuppi, ktorý opakovane vyzýval na riešenie humanitárnej krízy, za návrat detí unesených z Ukrajiny. Ako sme už informovali, 7. septembra prijal [...]

fico, smer

Nemecká poslankyňa pochádzajúca zo Slovenska: Návrat Fica môže urobiť ďalšie trhliny medzi spojencami

02.10.2023 06:40

Návrat Roberta Fica k moci bude mať dopady aj mimo Slovenska, uviedla nemecká poslankyňa Renáta Altová, ktorá pochádza zo Slovenska.

Rusko, raketomet, Ukrajina, vojna na Ukrajine, raketa

ONLINE: Charkov chce vybudovať prvú podzemnú školu na Ukrajine

02.10.2023 06:15

Pre nebezpečenstvo útokov ruských rakiet a dronov sa pravidelne prezenčne učí na Ukrajine len tretina detí.

Robert Fico, Vladimir Putin, Putin, Fico,

Rusi si nie sú istí, či vládu zostaví Fico. Slovensko by chceli mať neutrálne

02.10.2023 06:00

V Moskve zavládla spokojnosť s výsledkami slovenských parlamentných volieb. Radosť sa však mieša s obavami. Zaznievajú hlasy, že sny o proruskej vláde v Bratislave môžu byť predčasné.

Voľby 2023, PS, Šimečka,

Politológ: Smer povysával Republiku, PS nepresvedčilo vidiek a Matovič bodoval u Rómov. Dankovi rastie konkurencia

02.10.2023 06:00

SNS sa stalo výťahom pre hviezdy dezinfoscény, ale aj pronárodne či prorusky orientované osobnosti. Aká koalícia je podľa politológa najreálnejšia?

kelemen

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 7653x
Priemerná čítanosť článkov: 957x

Autor blogu

Kategórie

Archív